Hledat
Hledat
Oficiální stránky Informačního systému místní Agendy 21

Nejlepší realizátoři 2019

Kategorie A
Chrudim        
Litoměřice

Kategorie B
Křižánky  (malá obec)
Praha 14 (samostatná MČ)
Kopřivnice
Jihlava

 

Aktuální statistika: k dnešnímu dni je celkový stav procesu MA21 následující:

 

Další aktuální přehledy jsou k dispozici v sekci Přehledy

Obhajoby v místě
u realizátorů, aspirujících v roce 2020 na získání kategorie A nebo B

VZHLEDEM K AKTUÁLNÍ SITUACI POVAŽUJTE, PROSÍM, TERMÍNY ZA PŘEDBĚŽNÉ, PODLE VÝVOJE JE BUDEME POTVRZOVAT.

Kategorie A
3. 11
. – v Křižánkách

4. 11. – v Jihlavě

Kategorie B
10. 11.
- v Kopřivnici
12. 11. - ve Velkém Meziříčí

 

 


Naše města, obce a regiony budujeme: 

s úctou k odkazu předků,
s ohledem na potřeby současníků,
s odpovědností za budoucnost potomků


Aktuality MA21

Generální výjimka, týkající se plnění ukazatele 2.1 v roce 2020
3. dubna 2020

V souvislosti s aktuálním minořádnými opatřeními vlády, mezi které patří i zákaz shromažďování a organizování veřejných akcí, udělila předsedkyně PS MA21 RVUR a supervizorka MA21 generální výjimku, týkající se plnění ukazatele 2.1 - Plánování s veřejností (akční nebo komunitní plánování).

Vzhledem k tomu, že virtuální kontakt s veřejností je v současné době téměř jedinou možností komunikace, je elektronické zapojení veřejnosti nejen možné, ale i žádoucí. Pro rok 2020 budou proto uznávány i virtuální akce - ankety, průzkumy, či dotazníky organizované elektronickou, ale také písemnou formou. V letošním roce tedy není nutné předložit akci, kde proběhlo osobní setkání. 

Těšíme se na kreativní příklady využívání moderních technologií i tradičních a osvědčených "analogových" postupů. A děkujeme za ně.

 


Všechno, co teď děláme, je místní Agenda 21...příklady
1. dubna 2020

aktualizováno
…takovou reakci slýcháme nyní od našich kolegů v obcích a městech – koordinátorů místní Agendy 21, když se jich ptáme, jak aktuální situaci zvládají. Velice nás to těší a zároveň nepřekvapuje. Místní Agenda 21 (ve zkratce MA21) totiž v obcích, městech a regionech podporuje rozvoj právě těch aktivit a dovedností, které jsou v současné krizové situaci důležité.  (Podrobné informace o MA21 průběžně aktualizujeme a doplňujeme zde)

Proto jsme se rozhodli příklady dobré praxe z měst, obcí a regionů - realizátorů MA21 - sledovat a průběžně zde zveřejňovat. Máte také dobrý příklad? Dejte nám o něm vědět. 

 


Příklad třetí - tradiční aktivity v nové situaci
6. dubna 2020

Participativní rozpočet v Týnci nad Sázavou: Naplánovaná prezentace přihlášených projektů pro občany města se nyní nemůže konat. Pracovníci městského úřadu, společně se zapojenými občany připravují proto alternativní prezentaci přihlášených projektů ve formě webových prezentací, s využitím video a audiiopříspěvků. Pro občany, kteří nejsou uživateli internetu připravují tištěnou verzi prezentací.

 


Příklad druhý - péče o seniory
6. dubna 2020

 Senioři patří v koronavirové epidemii k nejzranitelnější skupinou obyvatel. Nejde přitom jen o nebezpečí nákazy, ale také o ztrátu sociálních kontaktů a soběstačnosti.Města a obce proto věnují pomoci seniorům mimořádnou péči. Uvádíme několik příkladů:

V Chrudimi ale také mnoha dalších městech zveřejnili výzvu občanům, aby sami vyhledávali ve svém okolí osamělé seniory, nabídli jim pomoc, nebo upozornili organizaci Červeného kříže. Ve spolupráci s místními restauracemi nabídli seniorům i rozvoz obědů- V Litoměřicích městský úřad inicioval pod názvem "pomozme komunitě" vznik databáze dobrovolníků, ochotných podílet se na pomoci seniorům nejrůznějším způsobem. Dobrovolnickou pomoc koordinují úřady i v Jihlavě a řadě dalších měst.

Nejde však jen o nákupy a obědy. Starší lidé často trpí i osamělostí a pocity nepotřebnosti. Stm se rozhodli pomoci např. v Křižánkách, kde aktivizjí seniory s výzvou sepsat, či namluvit vzpomínky na svůj život v minulosti a vytvořit tak jedinečnou kolekci osobních svědectví, které jinak postupně nenávratně zmizí. Akci organizuje obec, společně s místní ŽŠ a MŠ.

 


Příklad první - roušky, roušky a zase roušky
6. dubna 2020

aktualizováno
Podpora, či přímo organizace výroby provizorních ochranných prostředků se v těchto dnech stala standardní činností prakticky všech obecních a městských úřadů. Uveďme jen několik příkladů za všechny: V Ostravě - Porubě ale třeba také v Kopřivnici (a jistě i v dalších městech) šijí roušky i přímo pracovnice městského úřadu.   v Ostravě - Slezské Ostravě instalovali automaty, kde si občané mohou snadno pořídit nejen roušky, ale také ochranné rukavice, nebo dezinfekční gely. V MČ Praha 14  zajistili výrobu roušek ve spolupráci s volnočasovým centrem Plechárna - látky nakoupila radnice, šií dobrovolníci. Podobně šití zorganizovali i v Jihlavě, kde pomohli i nové technologie, Radnice MČ Praha 10 věnovala část látkových roušek od dobrovolníků poštovím doručovatelkám. Zároveň věnovala místním pobočkám České pošty jednorázové roušky, které tato bude distribuovat potřebným klientům.  V Chrudimi nabídla městu část svých výrobních kapacit společnost Evona a.s., roušky, které ušila, poskytla městu zcela zdarma.

Dalších příkladů jsou desítky, dozvědět se o nich lze na webových stránkách obcí. (Ilustrační foto je převzaté z oficiálního webu městského obvodu Ostrava - Poruba.)

 


Všechno, co teď děláme, je místní Agenda 21…
25. března 2020

…takovou reakci slýcháme nyní od našich kolegů v obcích a městech – koordinátorů místní Agendy 21, když se jich ptáme, jak aktuální situaci zvládají. Velice nás to těší a zároveň nepřekvapuje. Místní Agenda 21 (ve zkratce MA21) totiž v obcích, městech a regionech podporuje rozvoj právě těch aktivit a dovedností, které jsou v současné krizové situaci důležité.

Dobře zvládnutá komunikace s veřejností, spolupráce s místním neziskovým a podnikatelským sektorem, vzájemná spolupráce, osvěta a vzdělávání v otázkách udržitelného rozvoje nejen v úřadech, ale také směrem k nejširší veřejnosti jsou přesně tím, co  může významně pomoci řešit situace, které v životě obcí nastávají v časech krize.

Strategické plánování a řízení rozvoje obcí, provázání jednotlivých sektorů a posuzování připravovaných rozhodnutí v každé oblasti i se zřetelem na to, jak ovlivní další oblasti, pomáhá zlepšit připravenost na nenadálé situace a jejich úspěšné zvládnutí. Jsme-li zvyklí plánovat a posuzovat věci v kontextu, jsme připraveni lépe reagovat i na nenadálé výzvy a problémy s nimiž jsme nepočítali.

A to je místní Agenda 21. Jste na tomto webu poprvé a zaujala vás? S podrobným seznámením začněte v sekci O MA21.

 


Zrušení jarních termínů školení koordinátorů
16. března 2020

Vážené kolegyně a kolegové

vzhledem k nastalé epidemiologické situaci a aktuálně příjmaným opatřením vlády ČR ruší CENIA vypsané termíny pro jarní školení koordinátorů MA21. 

Jakmile se situace uklidní, vyhlásíme nové termíny a budeme vás včas informovat. Pokud potřebujete, můžete nás kontaktovat k individuálním konzultacím telefonicky  nebo mailem.

  • Jarmila Cikánková: tel: 728 371 685, e-mail: jarmila.cikankova@cenia.cz
  • Jan Šindelář: tel: 724 549 968 e-mail: jan.sindelar@cenia.cz
  • Shane Hume: tel: 725 032 065 e-mail: shane.hume@cenia.cz

Děkujeme za pochopení a přejeme vám všem hlavně hodně zdraví a klidné dny. 

 

 

 

Z důvodu epidemie COVID - 19 byl termín letošního Týdne udržitelného rozvoje
přesunutý na 20. - 26. září. Registrovat můžete akce v období 18. září až 8. října 2020.