Hledat
Hledat
Oficiální stránky Informačního systému místní Agendy 21

Již známe letošní termíny veřejných obhajob kategorie A a B
5. září 2022

Veřejné obhajoby jsou pro realizátory usilující, případně obhajující kategorii A nebo B závěrečnou aktivitou, v rámci které mají příležitost přivítat na půdě své obce, či města členy Pracovní skupiny MA21 a expertního týmu. Cílem je umožnit hodnotitelům podrobněji se seznámit s aktivitami realizovanými ve prospěch udržtelného rozvoje přímo na místě a vytvořit prostor pro setkání a diskusi s odpovědnými zástupci města/obce. Obhajoby jsou veřejné, jako diváci se jich mohou účastnit všichni zájemci.  

Termíny obhajob byly dohodnuty následovně:

MČ Praha 12 (kat. B): středa 2. listopadu 2022 od 10.00 hod v multifunkčním sále budovy radnice na adrese Generála Šišky 2375/6, Praha 12
Rožnov pod Radhoštěm (kat. B): čtvrtek 3. listopadu 2022 od 16.00 hod
Bory (kat. B): středa 9. listopadu 2022 od 15.00 hod
Chrudim ( kat. A): středa 16. listopadu 2022 od 10.00 hod 

Místa konání ještě upřesníme, nyní si, prosím, rezervujte čas ve svých kalendářích. 

(ilustrační foto je převzaté z oficiálních webových stránek města Rožnov pod Radhoštěm)

 


Setkání s paní ministryní životního prostředí - ocenění nejlepších realizátorů MA21
27. května 2022

Na pozvání ministryně životního prostředí paní Anny Hubáčkové se ve čtvrtek 26. května sešli vrcholní představitelé a koordinátoři z nejúspěšnějších obcí, měst a městských částí – realizátorů místní Agendy 21 – Chrudimi, Jihlavy, Křižánek a MČ Praha 14, kteří jsou držiteli nejvyšší Kategorie A a Kopřivnice, MČ Praha 10 a Velkého Meziříčí, držitelů kategorie B, na půdě MŽP. Při této příležitosti paní ministryně předala certifikáty těm, kteří nejvyšší kategorie MA21 dosáhli v uplynulém roce – MČ Praha 14 a MČ Praha 10.

Místní Agenda 21 je státní program pro podporu udržitelného rozvoje obcí a regionů, který garantuje Ministerstvo životního prostředí. Respektování principů udržitelného rozvoje umožňuje samosprávám i úřadům uplatňovat komplexní přístup k řešení všech úkolů a výzev a žádoucí provázání všech činností a aktivit. Protože, jak zaznělo v diskusi: „život se nedělí na odbory a oddělení“.

V této souvislosti všichni přítomní ocenili, že díky místní Agendě 21 získávají nezávislé expertní hodnocení své strategické a koncepční práce. Experti na jednotlivé oblasti udržitelného rozvoje, které MŽP pro realizátory MA21 angažuje, přinášejí do měst a obcí nejen nezávislý pohled na řešenou problematiku, ale také konkrétní doporučení, vycházející z jejich odborných zkušeností a znalosti situace v různých městech a obcích.

Paní ministryně vyzdvihla důležitost a také náročnost práce na místní úrovni, kterou dokáže posoudit z vlastní zkušenosti. Zdůraznila, že strategické řízení a plánování rozvoje je nejdůležitějším úkolem samospráv, který ale občané často na první pohled nevidí. Pro práci na místní úrovni má proto zásadní význam spolupráce nejen v rámci samosprávy, ale také s úřadem, komerčním i neziskovým sektorem, který v místě působí, i s veřejností.

Místní Agenda 21 je postavená na partnerství a komunikaci. Je to program pro města a obce, který vznikl a rozvíjí se ve spolupráci s nimi. Podobná setkání umožňují získat důležitou zpětnou vazbou od realizátorů a pomáhají jej rozvíjet v souladu s jejich potřebami. 

 

další fotografie zde

 


Propagační video k místní Agendě 21
29. září 2021

Potřebujete stručně a srozumitelně seznámit své politiky, kolegy, nebo veřejnost s místní Agendou 21? CENIA, za podpory MŽP a ve spolupráci se společností Gnomon Production s.r.o.připravila krátký videopříspěvek k představení programu MA21, jeho základních principů a hlavních aktérů.

Příspěvek je k dispozici na Youtube kanálu CENIA a budeme rádi, pokud jej k propagaci místní Agendy 21 využijete.

 


Přidělení nejvyšších kategorií A a B programu MA21 v roce 2021
26. listopadu 2021

Dne 24. 11. 2021 bylo v rámci on-line zasedání Pracovní skupiny pro MA21 RVUR jednomyslně schváleno přidělení kategorie A pro MČ Praha 14 a kategorie B pro MČ Praha 10 na základě uskutečněných obhajob.

MČ Praha 14 obhajovala kategorii A dne 1. listopadu 2021 od 10:00 hod v KD Kyje, Šimanovská 47, Praha 9.

Zdroj fotografie: Městská část Praha 14

MČ Praha 10 aspirovala na získání kategorie B dne 4. listopadu 2021 od 9:15hod v prostorách Vršovického divadla MANA, Moskevská 34, Praha 10.

Zdroj fotografie: Městská část Praha 10

Slavnostní předání diplomů v rámci osobního setkání bude naplánováno na nejdřívější možný termín, který umožní covidová situace.

 


Nejlepší realizátoři MA21 v roce 2020 ve videopříspěvcích. Letošní premianty budeme znát v listopadu
29. září 2021

Nepříznivá situace na konci minulého a začátku letošního roku znemožnila veřejné ocenění nejlepších realizátorů MA21. Jako náhradu jsme se rozhodli připravit sérii krátkých videopříspěvků, ve kterých postupně představujeme nové držitele kategorie A - tedy Jihlavu a Křižánky a také držitele kategorie B - Kopřivnici a Velké Meziříčí.

Videopříspěvky, které jsme připravili za podpory Ministrastva životního prostředí a ve spolupráci se společnosti Gnomon Production s.r.o., jsou zveřejněny na You Tube kanálu CENIA, kde je můžete shlédnout, ale také sdílet.

Kdo se mezi nejlepší realizátory MA21 zařadí letos budeme vědět v průběhu listopadu. O kategorii A usiluje MČ Praha 14 a o kategorii B MČ Praha 10.

Držíme palce.

Jihlava

Křižánky

Kopřivnice

Velké Meziříčí